Grade 10
RUBE GOLDBERG ASSIGNMENT
Show the calculations needed to calculate the following:
mass = 52.72grams/0.05272kg
height = 1.40meters
gravity = 9.8
Calculate the Gravitational Potential Energy of the machine.
Eg = mg△h
Eg = (0.05272)(9.8)(1.40)
Eg = .07233J
Calculate the Final Kinetic Energy of the machine.
Epi + Eki = Epf +Ekf
- m = 52.72g
- v(i) = ?
- g = 9.8
- v(f) = ?
- Ek = ?
gh(i)+½v(i)² = gh(f)+½v(f)
(9.8)(1.40)+0.5(0²) = (9.8)(0)+0.5 v(f)
13.72+0 = 0.5 v(f)
13.72×2 = vf
27.44 = vf²
√27.44 = 5.23 = v(f)²
Ek = ½mv²
Ek = (0.5)(52.72)(5.23²)
Ek = 721.02J
Calculate how much energy was lost to heat due to friction in your calculations.
we didn’t account for loss of energy in or calculations, therefore 0 energy was lost.
FINAL PRESENTATION
Report Card #1: Reflection
[embeddoc url=”



