Math 10

Week 16 – Math 10

This week in math 10, we were focused on solving problem application of systems such as number, money, mixtures, distance, and speed.

Therefore, today I am going to show you how to solve money problems.

Example 1. Four pencils and two erasers cost $3 .50. At the same prices, two pencils and five erasers cost $3. 17. Determine the cost of one eraser.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>